West Coburg Football Club

$100 Draw – Sunday August 23

WCFC’s $100 Draw is happening again this year and will be taking place Sunday August 23 at Shore Reserve, starting at midday and going through until approx 4pm.  Lunch will be provided and the bar will be open.

100DollarDraw2Lite

New to the $100 draw?
It’s pretty simple.  Buy a ticket for $100 (or syndicate with your mates) to get a number in the barrel.  If yours is the last number we call, you walk away with $6000 cash, and probably some new friends!
 
One ticket buys you and your partner entry to the afternoon’s festivities.  It’s always a great afternoon, with the laughs getting bigger and better as we head through the draw.
 
Interested?
Contact David Gloury to buy your ticket on 0429 121 426 or email president@wcfc.com.au.  Tickets will also be on sale at Shore during and after Seniors training on Thursdays, 6pm – 8pm.

Round 14 in Review – Part II

Round 14 Review - Part II

The splitting of Round 14 meant there was no footy for the Seniors week, although the Juniors were in action with their first week of finals.  Look out for the first of our Finals in Focus updates to fill you in on what happened.

 
Outside of footy though, another busy week …
 
Club Ball
The Club held its 2015 ball at Ascot House on Friday night, which included the draw of the Major Raffle.  A great night was enjoyed by all present, and special thanks to Karen Doherty for her outstanding effort in organising both the Ball and the Raffle.
 
Federal Sports Achievement Awards
Special Ball guest, the Hon. Kelvin Thompson, Federal Member for Wills presented Federal Sports Achievement Awards to David Gloury and Glen Weaver in recognition of their substantial contribution to the West Coburg Football Club and community sport in general.  Congratulations to Glen and David!
 
DGloury
David Gloury
 
David has had a long involvement with the West Coburg Football Club, having starting playing with us at the age of 18.  In 1991 as captain / coach, he led the seniors to a premiership.
 
After hanging up his boots, David didn’t disappear from the Club and has held numerous roles.  He is the current President but has also been a past President, Vice President, Junior Coach, Junior Coordinator and Committee Member.
 
He is very passionate about the Club, and is the driving force particularly of the Senior Operations.  His enuthusiasm, dedication and commitment to the Club is inspiring.  David’s son Jordan plays in the WCFC Senior side in Premier Division.
 
 

GWeaver

Glen Weaver

 
Glen is now in his second year as Vice-President of the Club.  He was first elected to the Junior committee in 2012 as general committee and Auskick coordinator, and served those two roles in 2013.  When the Junior and Senior clubs merged at the end of 2013 he was elected Vice President and is heavily involved in Junior Operations.  He is also the Club’s delegate to the EDFL Junior Advisory Committee.
 
Glen was the instigator and remains the driving force behind the highly successful Auskick Centre which runs at Brearley Reserve on Sunday.  His commitment and contribution to the Auskick Program was acknowledged when he was awarded NAB AFL Auskick Volunteer of the Year.  Now in its third season, Glen is still out early on Sunday mornings teaching the fundamentals of football.  The Club is now benefitting with many of the Auskickers graduating into our Junior teams.
 
Like David Gloury Glen is very committed to the Club.  He is passionate about ensuring that our Junior players continue to have a pathway to Senior football with the Club, and for everyone associated with the Club to contribute and support West Coburg.
 
Club Appreciation Awards
2015 Club Appreciation Awards were also presented at the Ball.  This year the committee sought nominations from the broader Club for people our members thought should be recognised for the sustained contribution they’ve made to our Club.  Many nominations were received, but there were three clear stand-outs:
 
Brian Sim – has been active with the Club since his eldest son started as an U10 in 2009, and been involved with Team Management every year since, even to the point of using his experience to create a Team Manager’s guide to assist new Team Managers in their role.  He served as Vice President of the Junior Football Club before amalgamation, as well as on the general committee.  For the last few years he’s also organised all the trophies for Junior end-of-season presentations.  Congratulations Brian!
 
Bernie Kirby – has been an active contributor to the Club over many, many years.  He has been Tame Manager for multiple years of juniors, U18’s and currently reserves team, served on past committees, setup and reinvigorated the Club’s web presence and to this day provides the administration of it.  Well Done Bernie!
 
Geoff Bramich – aka Mr Fix It.  Geoff has had an incredibly long association with the Club and is known well to many who have been around for a while.  Always on hand to help out the Club with odd jobs and repairs, Geoff has been an instrumental part of the Club’s move to City Oval this season, particularly with his building of a lot of the storage we sorely needed.  Congratulations Geoff!
 
Calder Cannons Simon Madden Squad
 
138870_1_M
 
Congratulations are also in order for 6 of our Juniors players who have been selected to join the Calder Cannon’s Simon Madden Squad for U16 and U17 boys.  This is a great opportunity for each of the boys to really further their football careers, and we wish them the very best of luck with their training and matches of the next few months as they strive to make the Cannons’ list for 2016!  Well Done on being selected:
  • Zak Saad
  • Jayden Murat
  • Leon Manago
  • Anthony Daquino
  • Matthew Borg
  • Tom McRostie
 
Brandon Ellis at Return to West Day
 
 
IMG_0426
 
Our half-time guest Brandon Ellis at Return to West Day receiving his presentation recognising his terrific achievement in making it to play AFL at the elite level.
 
 
Coming Up – $100 Draw
The $100 draw will be taking place Sunday August 23 at Shore Reserve starting at midday going through until approx 4pm.  Lunch will be provided and the bar will be open.
 
New to the $100 draw?, it’s pretty simple.  By a ticket for $100 (syndicate with your mates), and get a number in the barrel.  If yours is the last number we call, you walk away with $6000 cash and probably some new friends!
 
One ticket buys you and your partner entry to the draw.  Interested?  Contact David Gloury to buy your ticket on 0429 121 426 or email president@wcfc.com.au, or visit Shore during Seniors training on Thursdays, 6pm – 8pm.
 
 
100DollarDrawLite
 
Coming Up – End of Season Get Together (aka Parents Function)
It’s that time of year again when parents get to reminisce and celebrate the end of the season.  Come along and join us for a great night of friends, food, music and fun.
 
The 2015 Club Night will be held on Friday August 14 at Brown’s Hotel, corner of Sydney Road and Bell Street.  Things start around 7pm and will finish around midnight.  Cost is $30 per person, payable at the door.  Entry includes finger food.  Drinks will be at bar prices.
 
To book, please RSVP to Georgia Morley at georgia.morley@bigpond.com, or on 0417 517 556.  RSVP by Monday August 10.
 
 
ParentsFunctionLite
 
Coming Up – Ladies Day Luncheon
At Shore Reserve as part of home match versus Pascoe Vale on Saturday August 15.  Fully catered 2-course meal including drinks.  All for $40.  Bookings essential.  Contact David Gloury on 0429 121 426 or email president@wcfc.com.au
 
LadiesDayLuncheonLite

Juniors Finals in Focus – Week 1

Juniors Finals in Focus - Week 1

Four out of our five teams who made it to finals took to the paddock this week, with the Under 14 Division 2 earning the week’s break courtesy of their minor premiership.  Tough conditions with U16 Div 1 and U12 Div 2 winning their matches to proceed to the next round.  U16 Div 4 lost their qualifying final but have their second chance.  Unfortunately the U14 Div 6 team went down valiantly in their Elimination final, which brings to an end their 2015 campaign.

 
Week 2 finals action is listed below the results.  Please try and get along to the grounds to support the boys and girls; there’s nothing better than a roar of red-white-and-black to reward a goal, spectacular mark or tackle.

 

U16 Division 1  ELIMINATION FINAL – WON by 57
 

West Coburg                                  13.9 (87)             
defeated
Westmeadows                      4.6 (30)

Goal Kickers: B. Fisher 3, I. Moussa 2, C. Dibella , J. Murat , J. Rocco , Z. Saad , S. Dicello , L. Manago , M. Borg , O. Taleb

Best Players:  A. Daquino , B. Fisher , L. Manago , G. Clements , J. Cramer , J. Murat

 

Proceed to the SEMI FINAL versus Aberfeldie

 
ParentsFunctionLite

 

U16 Division 4 – QUALIFYING FINAL –  LOST by 25
 

West Coburg                                 3.4 (22)
defeated by
Taylors Lakes                                 7.5 (47)

Goal Kickers: P. Patrikios , A. Menta , J. Swale 

Best Players: J. Evans , J. McArdle , A. Menta , E. Luisetto , R. Blasic , D. Doherty

 
Proceed to the SEMI FINAL versus West Meadows

 

100DollarDrawLite

U14 Division 6 – SEMI FINAL – LOST by 15

West Coburg                                  4.1 (25)
defeated by
Hillside                                           6.4 (40)

Goal Kickers:  A. Leggieri , A. Del Prete , A. El Nabbout , L. Caruso 

Best Players: None Listed

 

End of Campaign

 

LadiesDayLuncheonLite

U12 Division 2 – ELIMINATION FINAL – WON by 6
 

West Coburg                                  2.0 (12)
defeated
Essendon Doutta Stars                  1.0 (6)

Goal Kickers: F. Cathcart , E. Ross

Best Players: J. Cabansag , J. El Nabbout , F. Cathcart , C. Matthews , A. Cumner , J. Vaina

 

Proceed to the SEMI FINAL versus Strathmore

 
IMG_8063 copy
West Coburg U12 Div 2’s Jonah Cabansag and Ziggy Evans in action against Doutta Stars

 

image012

WEEK 2 JUNIORS FINALS ACTION

 
U16 Division 1 Semi Final
Aberfeldie vs West Coburg
Sun August 2 @ 2:20pm
Canning Reserve, Maribyrnong
 
 
U16 Division 4 Semi Final
West Coburg vs Westmeadows
Sun August 2 @ 2:20pm
Raeburn Reserve, Pascoe Vale
 
 
U14 Division 2 Semi Final
West Coburg vs Westmeadows
Sun August 2 @ 12:30pm
Highgate Reserve Oval 2, Craigieburnn
 
 
U12 Division 2 Semi Final
Strathmore vs West Coburg
Sun August 2 @ 11:00am
Highgate Reserve Oval 2, Craigieburn
 
VolunteersLite

Raffle Tickets are Due Back

The Club’s Major Raffle will be drawn at Friday night’s ball.  All sold tickets must be returned to the Club along with collected monies so that they can be included in the draw.
 
The last chance to return tickets to the Club will be at Shore Reserve this Thursday (July 23) between 6pm and 8pm.
 
Thanks to all those who have sold tickets and already returned them to the Club.

Junior Finals – Week 1

U16 Division 1 Elimination Final
West Coburg vs Westmeadows
Sun July 26 @ 2:20pm
Keilor Park Reserve, Keilor Park
 
U16 Division 4 Qualifying Final
Taylor Lakes vs West Coburg
Sun July 26 @ 2:20pm
Burnside Heights Reserve, Burnside Heights
 
U14 Division 2
Week Off
 
U14 Division 6 Semi Final
Hillside vs West Coburg 
Sun July 26 @ 2:00pm
Nipper Jordan Oval, Essendon
 
U12 Division 2 Elimination Final
West Coburg vs Essendon Doutta Stars
Sun July 26 @ 11:00am
Lionheart Reserve, Taylors Lakes

Round 14 in Review

Round 14 Review

Gold Sponsor Edition

nelsonalexander500px

EssendonHyundaiLite

Thanks to Nelson Alexander and Essendon Hyundai for jumping on board as Gold sponsors of the West Coburg Football Club this season.  Remember that they support us, so if you have an opportunity, please try and support them – whether its Nelson Alexander for your next Real Estate move, or Essendon Hyundai if you’re in the market for a great deal on a new or used car.

 
From the Pres.

DGloury

David Gloury, President

 
Apparently the coldest Melbourne morning in 18 years helped us pay farewell to the Junior Home and Away season.  Building on the comments from Glen and myself last week, thank you again to all that have involved themselves around the Club and on junior match days this season, and to our coaches and team officials for their week-in, week-out dedication.  
 
With the last round of matches done, of the 8 junior footy sides we fielded (plus the U8’s that don’t keep a ladder), 5 have made it through to finals in another great season’s result.  Commiserations to those whose season’s ended this week, and congratulations and best wishes to those with berths in the finals.  Particular congratulations to the U14 Division 2 side who finished as Minor Premiers.  More details on the finals schedule below.
 
As part of the Clubs Round 14 Senior’s clash against Avondale Heights we held our Return to West Day.  Over 60 players who represented the Club at seniors level during the 80’s, 90’s and 2000’s were in attendance, as well as former Carlton champion Jimmy Buckley as guest speaker at lunch.  Our half-time guest Brandon Ellis received a presentation recognising his terrific achievement in being drafted into Richmond and really establishing himself as an AFL player and star of the game.  The Club has a framed, signed jumper and photo frame of Brandon that we’re planning to display in the rooms at Shore Reserve.  As soon as we can organise it, we’ll be looking to do the same with another past West Coburg player now playing at the elite level – Gold Coast’s Adam Saad.

 

 
Remember that Round 14 is a split round for the Seniors, and our next match is Saturday-week; at home versus Marby Park.  
 
Two final and BIG things – the Club ball is on this Friday night (July 24) at Ascot House.  If you haven’t booked your tickets and want to head along, make sure you reach out to Karen Doherty ASAP on 0438 243 982 or by emailing social@wcfc.com.au.   Numbers need to be finalised soon!
 
Also – the Major Raffle will be drawn this Friday as part of the Club ball.  Any remaining tickets to be returned will need to be returned to Shore Reserve this Thursday between 6pm and 8pm.
 
Coming Up
 
Club Ball – Friday July 24
Last chance to get tickets if you’re interested in coming along.  We still have some table space spare.  Contact Karen Doherty on 0438 243 982 or by emailing social@wcfc.com.au
 
Major Raffle – Drawn Friday July 24 at the Club Ball
Those with ticket books need to return all remaining tickets – sold or otherwise – to Shore Reserve this Thursday night between 6pm and 8pm, as the raffle will be drawn THE NEXT DAY.  If you’re wanting to improve your chances at winning one or more of the fantastic prizes, head down to Shore Reserve Thursday; tickets will still be on sale.
 
Club Night (aka Parent’s Night) – August 14 @ Brown’s Hotel
Save the Date.  Details to Follow
 
Ladies Day Luncheon – Sat August 15
Shore Reserve as part of home match versus Pascoe Vale.  Fully catered 2-course meal including drinks.  All for $40.  Bookings essential.  Contact David Gloury on 0429 121 426 or email president@wcfc.com.au
 
$100 Draw – August 23 at Shore Reserve
Your chance to walk away with $6000 in cash.  Save the Date.  Details to Follow. 
 
Junior Wrap-Up – Pre-Finals Edition

 

GWeaver

Glen Weaver, Vice President

Juniors Coordinator
 
Four of the Club’s final’s contenders are in action this weekend, with the U14 Div 2 side enjoying a week off courtesy of finishing 1st.  Details for the first week of finals are below – please try and get along and support our players – it really does help them out.
 
For ALL JUNIIORS – Playing finals or not
 
Finals Hosting
The EDFL asks all Club to host finals so that teams across the competition can play on neutral grounds.  This season we’ve been asked to host Junior Grand Finals at City Oval on August 9 and 16.  These will be massive days for the Club and we will be asking for assistance to setup and pickup the venue on both days.  Your team managers will be in contact asking for assistance for short 2-hour shifts – please step forward when asked; it’s not a lot of work if we get the volunteers.  I’d really like to see strong volunteer turn-out from all the teams playing finals to ‘return the favour’ to the league for hosting their finals.
 
Presentation Night
Save the Date – Presentation Nights for U8, 10, 12 and 14 will be August 21.  Under 16’s will have their Best & Fairest presentation on August 28.  Pre-Registration will again be offered for season 2016 at these nights; your chance to lock your place in now before lists open up in 2016 to general registrations.  More details will follow close to the dates.
 
Week 1 Junior Finals
 
U16 Division 1 Elimination Final
West Coburg vs Westmeadows
Sun July 26 @ 2:20pm
Keilor Park Reserve, Keilor Park
 
U16 Division 4 Qualifying Final
Taylor Lake vs West Coburg
Sun July 26 @ 2:20pm
Burnside Heights Reserve, Burnside Heights
 
U14 Division 2
Week Off
 
U14 Division 6 Semi Final
Hillside vs West Coburg 
Sun July 26 @ 2:00pm
Nipper Jordan Oval, Essendon
 
U12 Division 2 Elimination Final
West Coburg vs Essendon Doutta Stars
Sun July 26 @ 11:00am
Lionheart Reserve, Taylors Lakes
 
image012

 

Senior Premier Division – LOST by 68

West Coburg                                       10.9 (69)

defeated by

Avondale Heights                                 21.11 (137)

 

Goal Kickers: D. Morrell 3, J. Morano 2, M. Hammoud 2, O. Abdallah , J. Gloury , F. Akkari

Best Players: O. Abdallah , T. Drake , S. MacAodha , M. Saad , A. Saad , T. Watterson

 

Ladder Position: #8 * Split Round

 

 

 

 

 

 

Premier Reserves – LOST by 5

 

West Coburg                                       6.10 (46)

 

defeated by

 

Avondale Heights                                 8.3 (51)

 

 

 

Goal Kickers: J. Martini 2, S. Mete , T. Campbell , J. Tsonis , J. Minenko 

Best Players: M. Maihoub , S. Mete , R. Peckham , J. Tsonis , S. Anchen , J. Layley

 

 

Ladder Position: #6 * Split Round

 

 

VolunteersLite

 

U18.5 Premier Division – WON by 96

 

West Coburg                                       15.19 (109)

 

defeated

 

Avondale Heights                                 2.1 (13)

 

 

 

Goal Kickers: D. Cleary 4, M. Saad 3, J. Marino 2, T. McRostie , J. Filippone , S. Gerdtz , A. Dounias , C. Martin , C. Clemente

Best Players: Y. Kalamouni , D. Cleary , T. McRostie , D. Favero , J. Marino , M. Saad

 

 

Ladder Position: #4 * Split Round

 

 

 

Round 15 Preview

 

 

U16 Division 1 – LOST by 53
West Coburg                            5.5 (35)             
defeated by
Keilor                                         13.10 (88)

Goal Kickers: J. Rocco 2, Z. Saad , T. Jennings , C. Dibella

 

Best Players:  I. Moussa , J. Murat , Z. Saad , O. Taleb , T. Jennings , N. Sim

 

Finishing Ladder Position: #4

1    Keilor 1                                48
2    Essendon Doutta Stars 1    46
3    Aberfeldie 1                         38
4    West Coburg 1                   36
5    Westmeadows 1                  26
6    Craigieburn 1                       20
7    Strathmore 1                        16
8    Hillside 1                               8

 

U16 Division 4 – WON by 37
West Coburg                                 9.19 (73)
defeated
Aberfeldie                                       9.2 (56)

Goal Kickers: D. Watson 3, J. Swale 3, J. Papacostantinou 2, R. Skazas , P. Boreham-Delaney , A. Menta , B. Freeman , E. Luisetto 

Best Players: J. Papacostantinou , A. Menta , J. Swale , C. Thorpe , D. Doherty , J. Lockwood Spence

 

Finishing Ladder Position: #3

1    Strathmore 2                           36
2    Taylors Lakes 1                       32
3    West Coburg 2                      32
4    Westmeadows 2                     28
5    Keilor 3                                   16
6    Aberfeldie 3                            16

 

Ball2Lite

 

U14 Division 2 – WON by 11
West Coburg                                   10.8 (68)
defeated
Airport West                                     8.9 (57))

Goal Kickers: M. El Nabbout 3, L. Tsakmakis 3, K. Yehia 2, L. Francione , J. Horo 

Best Players: L. Tsakmakis , J. Horo , D. Elnabbout , S. Mihelakos , M. Taranto , N. Minniti

 

Finishing Ladder Position: #1

 

1    West Coburg 1                          52

2    Aberfeldie 2                                40
3    Westmeadows 1                         36
4    Airport West 1                            36
5    Hadfield 1                                   28

6    Maribyrnong Park 1                    24
7     Taylors Lakes 1                         16
8     Moonee Valley 1                        12
 

 

U14 Division 6 – LOST by 12

 

West Coburg                                   8.8 (56)
defeated by
Keilor Park                                       10.8 (68)

Goal Kickers:  T. Lally 2, A. Leggieri 2, P. McCallum , L. Salter , L. Caruso , C. Murphy 

Best Players: P. McCallum , L. Salter , M. Salvatori , A. El Nabbout , D. Gulam , N. Turner

 

Finishing Ladder Position: #4

 

1    Keilor 4                                      44

2    Keilor Park 1                             40
3    Hillside 3                                   32
4    West Coburg 2                        32
5    Airport West 2                          20
6    Pascoe Vale 3                            8
7     Craigieburn 3                            8
8     East Sunbury 2                         8
 
 
MajorRaffleLite
 

U12 Division 2 – LOST by 21
West Coburg                                  3.8 (26)
defeated by
Oak Park                                         7.5 (47)

Goal Kickers: G. Cox , N. Saad , J. Cabansag

Best Players: F. Cathcart , L. Solano , J. El Nabbout , J. Cabansag , C. Matthews , Z. Evans

 

Finishing Ladder Position: #4

 

 

1    Aiport West 1                            56
2    Oak Park 1                               40
3    Strathmore 2                            40
4    West Coburg 1                        32
5    Essendon Doutta Stars 1         32
6    Glenroy 1                                 20
7     Burnside Heights 1                 16
8     Northern Saints 1                    16

 

 

U12 Division 5 – LOST by 47

West Coburg                                   1.4 (10)

 

defeated by

 

Burnside Heights                              8.9 (57)

 

 

 

Goal Kickers: L. Douvartzidis

 

Best Players: O. Cattlin , Z. Freeman , T. McArdle , J. Ravalli , H. Bouchier , C. Borg

 

Finishing Ladder Position: #8

 

 

1    Taylors Lakes 2                         52
2    Essendon Doutta Starts 1         36
3    Burnside Heights 2                   36
4     Maribyrnong Park 3                 36
5    Aberfeldie 4                               32
6    Craigieburn 2                            20
7    Pascoe Vale 2                           20

8    West Coburg 2                          8

 

 

U10 Division 1 – LOST by 45

 

West Coburg                              1.3 (9)

 

defeated by

 

Strathmore                                  10.3 (63)            

 

 

 

Goal Kickers: M. Gibilisco

Best Players: G. Vecchie , M. Gibilisco , M. BalaamGunderson , H. Thomas , S. Desira , M. Breci

 

 

Finishing Ladder Position: #7

 

 

1    Strathmore 1                      52
2    Aberfeldie 1                        44
3    Hillside 1                            44
4    Taylors Lakes 1                  36
5    Keilor 1                               32
6    Greenvale 1                       24
7    West Coburg 1                 16
8    Maribyrnong Park                8
 
 

 

 

U10 Division 6 – LOST by 41

 

West Coburg                            0.1 (1)

 

defeated by

East Keilor                                 6.6 (42)

 

 

 

Goal Kickers: None

 

Best Players:  None Listed

 

Finishing Ladder Position: #7

 

 

 

1    Keilor Park 1                     56
2    East Keilor 1                     48
3    Glenroy 2                          34
4    Greenvale 3                      24
5    Westmeadows 2               24
6    Maribyrnong Park 3          20
7    West Coburg 2                14
8    Airport West 2                    4
 
 
 

 

U8

 

No scores kept

U8-1

U8-2

 

Junior Training Changes – July 15-17

Due to the rain over the last several days and Moreland Council's concern of damage to grounds to to over-use while they are water-logged, the Club is implementing special training arrangements for Junior teams for the remainder of this week:

 

Wednesday July 15

U14 training at Shore Reserve is CANCELLED

U10 & U12 training at Brearley Reserve continues as normal – no change

 

Thursday July 16

U16 traiing at Brearley Reserve continues as normal – no change

 

Friday July 17

U10 & U12 training at Brearley Reserve is CANCELLED

U8 training is MOVED to Brearley Reserve, starting 5pm

U14 training is MOVED to Brearley Reserve, starting 6pm

 

Please look for messages from your team's coaches or Team Managers for any alternative arrangements that may be making to work around this disruption.

 

Thanks for your understanding, but maintaining ground condition is important for the Club as we enter the finals period.